Σάββατο 22 Νοεμβρίου 2008

Ηρακλής Ολυμπιακός 0-3 ..με συνταγή πρωταθλητή

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, ο Ολυμπιακός κατέκτησε την δεύτερη εκτός έδρας νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε στο Καυτανζόγλειο του Ηρακλή με 3-0. Οι ερυθρόλευκοι, αυτή τη φορά δεν άφησαν να περάσει ανεκμετάλλευτο το πρώτο 45λεπτο και με δύο τέρματα καθάρισαν από νωρίς την υπόθεση νίκη. Ο Τζόρτζεβιτς με υπέροχο τρόπο έδωσε το προβάδισμα στο 34', τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπελούτσι σημείωσε το 2-0, ενώ στο 81' ο Ντουντού διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν ο δυνατός άνεμος που δυσκόλευε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών, ενώ να σημειώσουμε ότι η ομάδα του Βαλβέρδε αγωνίστηκε από το 44' με 10 παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Πατσατζόγλου. Το τρίποντο αυτό, επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να διατηρήσουν την βαθμολογική διαφορά από τους διώκτες τους αλλά και να αποκτήσουν ψυχολογικό αέρα για το παιχνίδι της Πέμπτης (27/11) με την Μπενφίκα.